Drukarki do kart – wybór

Drukarka termotransferowa czy retransferowa – którą wybrać?

Zasada działania drukarki do kart plastykowych wykorzystuje zjawisko termosublimacji, a więc fizycznego przejścia substancji pod wpływem wysokiej temperatury ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem fazy pośredniej – ciekłej. Resublimacja jest procesem odwrotnym – a więc bezpośrednim przejściem ze stanu gazowego w stały.

Na rynku występują dwa typy drukarek:

  • Drukarki do kart zwykłe, podstawowe –  mają jeden etap druku: wykorzystują  zjawisko termosublimacji barwnika przenoszonego bezpośrednio z taśmy kolorowej na kartę. Są  to drukarki termotransferowe (termosublimacyjne).
  • Drukarki do kart zaawansowane technicznie mają dwa etapy druku: pierwszy to termosublimacjia barwnika na nośnik pośredni (film), i etap  drugi polegający na przeniesieniu obrazu z filmu  na kartę. Dtukarki te nazywamy drukarkami retransferowymi.

Dokładne omówienie zasady działania oraz zalet i wad obydwu technik – poniżej.

Technika termosublimacji polega na bezpośrednim wysublimowaniu barwnika z kolorowej taśmy wprost na kartę.

Podczas tego procesu głowica drukarki, która steruje sublimacją, pobiera z poszczególnych kolorowych paneli taśmy (CMYK – trzy kolory: cyjan C, magenta M, żółty Y, i panel czarny K) kolejne porcje barwnika i nakłada je warstwami na każdy piksel osobno, aż do osiągnięcia założonego koloru. Uzyskujemy barwę, która jest wypadkową złożoną z wszystkich warstw barwników przesublimowanych na dany piksel, a kolorowe piksele składają się na obraz.

Standardowa jakość obrazu jest więc średnią uzyskaną w wyniku kilku szybkich, nakładających się procesów sublimacji. Ta prosta technika jest szybka i wydajna, posiada jednak wady. Nadrukowany obraz może być rozszczepiony na  krawędziach (tzw. tęcza), barwa uzyskanego koloru może być  przygaszona, a kontrast nieostry. Nie można wydrukować cienkich linii, ani uzyskać głębokiego nasycenia barwy. A więc projekty graficzne powinny być proste i w jasnych, nienasyconych kolorach.

Jednocześnie głowica drukarki przesuwa się przez całą kartę mocno dociskając taśmę do powierzchni karty. Głowica potrzebuje miejsca na początek i koniec druku, dlatego karty mają widoczny  biały margines.

Drukarki do kart - termosublimacja

Jeśli karta ma nierówną powierzchnię (co się zdarza np. w kartach zbliżeniowych), głowica nie pokrywa takiego miejsca barwnikiem i tworzą się niedodruki.

Dodatkowo jeśli karta jest zapylona lub zabrudzona, brud uniemożliwia drukowanie lub wdrukuje się w obraz,  wybrakowując kartę.

Jeśli karta elektroniczna posiada nawet minimalnie wystający chip, wówczas następuje trwałe, mechaniczne uszkodzenie głowicy. Głowica jest do wymiany.

Ewentualne zostawianie w projekcie karty okienka na chip nic tu nie zmienia, ponieważ głowica musi dojechać do końca karty, czyli zakończyć proces.

Karty do drukarek termotransferowych powinny być czyste i mieć idealnie równą powierzchnię.  Drukarek tych nie poleca się do druku na kartach z zewnętrznym chipem.

Zalety:

drukarki są proste, a więc niedrogie i to jest ich podstawowa zaleta.

Do druku potrzebna jest tylko jedna taśma, co ogranicza koszty eksploatacyjne.

Drukarki te poleca się do nieskomplikowanych projektów  graficznych.

Wady:

Wrażliwość na zanieczyszczenie i nierówną powierzchnię karty.

Jakość nadruku nie jest wysoka,  wystarczająca do zwykłych, nieskomplikowanych  identyfikatorów, wejściówek lub kart rabatowych.

Drukarki są obliczone na mniejsze obłożenie pracą, nie są polecane do dużych projektów kartowych.

Drukarki pracujące w technice termotransferu mają wszyscy producenci i dystrybutorzy drukarek w naszym kraju. Niemniej jednym z największych producentów drukarek do kart plastikowych  jest HID Global, którego seria Fargo DTC to właśnie drukarki termotransferowe. Control System FMN pierwszą drukarkę Fargo DTC sprzedał  już w 1996 roku.

Polecane modele Fargo np: C50, DC1250e, DTC1500DTC4250e, DTC4500e, DTC 5500LMX

Technika retransferowa polega na wysublimowaniu barwników z kolorowej taśmy na czysty film i uzyskaniu na filmie kompletnego, kolorowego obrazu. Tak uzyskany obraz zostaje w całości wlaminowany w kartę.

Do drukarki zakłada się dwie taśmy: kolorową CMYK oraz czysty film retransferowy, który jest nośnikiem pośrednim obrazu. Film ten stanowi taśma PCV powleczona specjalnym przezroczystym laminatem overlay, który stanowi podkład pod obraz i dodatkowo  zabezpiecza kartę przed ścieraniem.

W pierwszym etapie (termosublimacji – takim jak w poprzedniej technice) głowica drukarki steruje procesem sublimacji barwnika z taśmy kolorowej (CMYK). Jednak barwnik osadza się nie bezpośrednio na karcie, ale na filmie.

Przenoszenie obrazu na film odbywa się w ten sposób, że odpowiednia ilość barwnika pobierana jest z każdego wskazanego panela CMYK  jednocześnie i syntezowana na powierzchni danego piksela na filmie. Piksel obrazu na filmie składa się więc z jednolitej, wymieszanej barwy, co daje w rezultacie  bardzo wysoką jakość  obrazu.

Gotowy obraz na filmie jest wlaminowywany na gorąco (drugi etap – retransfer) w kartę i dociskany do niej specjalnym elastycznym wałkiem. Warstwa laminująca overley jest nanoszona natomiast na kartę razem z obrazem. Obraz pokrywa kartę od krawędzi do krawędzi w 100% bez widocznego marginesu jaki powstaje przy nadruku termosublimacyjnym.

Drukarki do kart - retransfer

W tej technice głowica nie dotyka karty w żadnym momencie, dlatego tez nie jest możliwe uszkodzenie głowicy przez nierówną, lub brudną kartę.  Obraz jest nanoszony równomiernie i bezusterkowo także na karty z nierówną lub zapyloną powierzchnią.proces retransferu

Schematyczne przedstawienie nanoszenia filmu HDP z nadrukiem na powierzchnię karty.

Drukarki  retransferowe  mają dożywotnią gwarancję producenta na głowicę oraz nielimitowaną  ilość kart do druku.

Drukarka retransferowa zastała skonstruowana specjalnie do druku kart elektronicznych  z zewnętrznym chipem.

Zalety:

Technika retransferu pozwala zadrukować kartę o  powierzchni nierównej, nawet  z wystającym chipem. Jednocześnie karta jest laminowana, a więc nadruk jest zabezpieczony przed ścieraniem i blaknięciem. Warstwa laminatu nie pokrywa chipu i nie przeszkadza w przekazaniu sygnału do czytnika.

Doskonała, najwyższa jakość nadruku, możliwość wydrukowania najbardziej skomplikowanego projektu graficznego. Uzyskiwanie najpiękniejszych barw i kolorów.

Wady:

Jedyną wadą drukarki  retransferowej  jest wyższa cena, również materiałów eksploatacyjnych  – potrzebna jest taśma kolorowa i film retransferowy.

Jednym z największych producentów retransferowych drukarek do kart plastikowych  jest HID Global. Jego seria Fargo HDP (High Definition Printing) stanowi  najwyższej jakości urządzenia do druku.  Pierwszą drukarkę Fargo HDP wprowadzono do sprzedaży już w 1998 roku. Obecnie najnowszy model HDP6600 może drukować w rozdzielczości 600 DPI.

Polecane modele Fargo np: HDP5000, HDP5600, HDP6600, HDP8500, HDPii

Control System FMN jest największym dystrybutorem drukarek  FARGO HDP w Polsce, pierwszą drukarkę Fargo HDP720 sprzedaliśmy w 2000 roku.