DRUKARKA RETRANSFEROWA CZY TERMOTRANSFEROWA – JAKĄ WYBRAĆ?

Drukarka retransferowa czy termotransferowa

Wybór drukarki do kart identyfikacyjnych, która spełni Twoje oczekiwania, oznacza komfort pracy przez lata. Dlatego warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z niniejszym artykułem.

Drukarka retransferowa czy termotransferowa

Organizacje z każdej branży poszukują niezawodnych, opłacalnych rozwiązań do produkcji bezpiecznych kart identyfikacyjnych na żądanie. Dlatego spektrum opcji drukowania kart jest szerokie, a wybór może być przytłaczający. Dlatego poniższy artykuł ma na celu uproszczenie procesu oceny, poprzez zdefiniowanie kilku najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru.

Zacznijmy więc od podstaw, czyli zasady działania każdej drukarki termosublimacyjnej do kart plastikowych.

Zasada działania: sublimacja

W drukarkach do kart plastikowych wykorzystuje się zjawisko sublimacji, tzn. fizycznego przejścia substancji ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem fazy pośredniej, czyli ciekłej. Natomiast resublimacja jest procesem odwrotnym, a więc bezpośrednim przejściem ze stanu gazowego w stały, również z pominięciem fazy ciekłej. W drukarkach kart zjawisko sublimacji barwnika odbywa się dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temperatury głowicy, stąd też powstał termin: termosublimacja.

Ze względu na technikę sublimowania i nakładania obrazu na kartę, mamy do wyboru dwa typy drukarek termosublimacyjnych:

  1. Drukarka termotransferowa wykorzystuje jeden etap druku: w wyniku termosublimacji barwnik jest przeniesiony bezpośrednio z panelu taśmy na kartę.
  2. Drukarka retransferowa, bardziej zaawansowana technicznie ma dwa etapy druku. Etap pierwszy to termosublimacja barwnika na pośredni nośnik, którym jest film retransferowy. Na filmie powstaje kompletny obraz projektu graficznego karty. Etap drugi to wgrzanie na gorąca barwnego obrazu z filmu retransferowego w powierzchnię karty plastikowej.

Dokładne omówienie zasady działania oraz zalet i wad obydwu technik znajduje się poniżej.

Najprościej rzecz ujmując, jest to technika polegająca na bezpośrednim wysublimowaniu barwnika z kolorowej taśmy wprost na kartę. Podczas tego procesu głowica drukarki, która steruje sublimacją, nagrzewa się do odpowiedniej temperatury i pobiera z poszczególnych kolorowych paneli taśmy kolejne porcje barwnika (CMYK – trzy kolory: cyjan C, magenta M, żółty Y, i panel czarny K). Następnie nakłada je warstwami na każdy piksel osobno, aż do osiągnięcia założonego odcienia koloru. Jak widać, uzyskujemy barwę, która jest wypadkową złożoną z wszystkich warstw barwników przesublimowanych na dany piksel. Z kolei kolorowe piksele składają się na pełny obraz. Tak więc standardowa jakość obrazu jest średnią uzyskaną w wyniku kilku precyzyjnych, nakładających się procesów termosublimacji.

Zalety drukarki termotransferowej

Ta prosta technika jest szybka, wydajna i tania, zużywa tylko jedną taśmę do druku. Także sama drukarka termotransferowa jest urządzeniem małym, tanim i prostym w obsłudze. I to byłyby wszystkie zalety. Jednakże wad jest trochę więcej. Reasumując:

  • Drukarka termotransferowa jest urządzeniem prostym, a więc niedrogim i to jest jej podstawowa zaleta.
  • Do druku potrzebna jest tylko jedna taśma, co ogranicza koszty eksploatacyjne.

Drukarki termotransferowe poleca się do nieskomplikowanych projektów graficznych.

Wady drukarki termotransferowejdrukarka termosublimacyjna do kart identyfikacyjnych

Problemy wynikają z nakładających się kolejno, jedna na drugą warstw barwnika, umieszczonych na maleńkim pikselu twardej, niewsiąkliwej powierzchni karty plastikowej.

Dlatego nadrukowany obraz bywa rozszczepiony na krawędziach (powstaje tzw. tęcza), barwa uzyskanego koloru może być przygaszona, kontrast słaby, a krawędzie rysunku nieostre. Ponadto nie można wydrukować cienkich linii (np giloszy), ani uzyskać głębokiego nasycenia barwy. Stąd wniosek, że projekty graficzne powinny być proste i w jasnych, nienasyconych kolorach.

W dodatku głowica drukarki przesuwa się przez całą kartę, mocno dociskając taśmę do jej powierzchni. Dlatego wszelkie zabrudzenia karty, nawet te najmniejsze, mogą uszkodzić trwale powierzchnię głowicy. Do tego, głowica potrzebuje miejsca na początek i koniec druku, więc na karcie tworzy się widoczny, biały margines.

Następna niedogodność techniki termotransferowej, to najróżniejsze nierówności powierzchni karty, które zdarzają się często na zwykłych kartach, a są regułą na kartach zbliżeniowych i chipowych. Wówczas głowica nie pokrywa takiego miejsca barwnikiem i widoczne są niedodruki obrazu.

Oczywiście, jak wspomniano wyżej, jeśli karta jest zapylona, zabrudzona lub zatłuszczona, brud uniemożliwia drukowanie lub wdrukuje się w obraz, wybrakowując kartę. W obu przypadkach karta jest do odrzucenia. Z tego wniosek, że karty do drukarek termotransferowych powinny być bardzo czyste i mieć idealnie równą powierzchnię.

Ponadto, jeśli karta elektroniczna posiada nawet minimalnie wystający chip, wówczas następuje trwałe, mechaniczne uszkodzenie głowicy. Głowica jest do wymiany. Ewentualne zostawianie w projekcie karty okienka na chip nic tu nie zmieni, ponieważ głowica musi dojechać do końca karty, czyli zakończyć proces. Drukarek tych nie poleca się do druku na kartach z zewnętrznym chipem. Reasumując:

  • Drukarka termotrnsferowa jest wrażliwa na zanieczyszczenie i nierówną powierzchnię karty.
  • Jakość druku nie jest wysoka, wystarczająca do zwykłych, nieskomplikowanych identyfikatorów, wejściówek lub kart rabatowych.
  • Drukarki są obliczone na mniejsze obłożenie pracą, nie są polecane do dużych projektów kartowych.

Przykłady drukarek termotransferowych

Drukarki do kart identyfikacyjnych pracujące w technice termotransferu mają wszyscy producenci i dystrybutorzy drukarek w naszym kraju. Niemniej jednym z największych producentów drukarek do kart plastikowych jest HID Global, którego seria Fargo DTC to właśnie drukarki termotransferowe. Control System FMN pierwszą drukarkę Fargo DTC sprzedał już w 1996 roku.

Polecane modele Fargo: DTC1500, DTC4250e, DTC4500e, DTC 5500LMX

Etap pierwszy – sublimacja

Również tutaj początek jest podobny jak w termotransferze. Gorąca głowica drukarki wsublimowuje barwniki z kolorowej taśmy na czysty film, na którym powstaje kompletny, kolorowy obraz. Następnie, tak uzyskany obraz zostaje w całości wlaminowany na gorąco w kartę. Z tego powodu do drukarki zakłada się dwie taśmy: kolorową CMYK oraz czysty film retransferowy, który jest nośnikiem pośrednim obrazu.

Drukarka termotransferowa

Film ten stanowi taśma PCV powleczona dodatkowo specjalnym przezroczystym laminatem overlay, który stanowi podkład pod obraz i już wstępnie zabezpiecza kartę przed ścieraniem. A więc, pierwszy etap to termosublimacja, tak, jak w poprzedniej technice. Przez cały proces druku, głowica drukarki steruje sublimacją barwnika z kolorowej taśmy na film. I tak odpowiednia ilość barwnika pobierana jest z każdego wskazanego panela CMYK jednocześnie i syntezowana na powierzchni danego piksela na miękkiej, wsiąkliwej warstwie overlay filmu. Dlatego każdy piksel obrazu na filmie składa się z jednolitej, wymieszanej barwy, co daje w rezultacie bardzo wysoką jakość obrazu.

Etap drugi – retransfer

W następnym kroku gotowy obraz na filmie jest wlaminowywany na gorąco w kartę i dociskany do niej specjalnym elastycznym wałkiem. Oczywiście warstwa laminująca overley jest nanoszona na kartę razem z obrazem. W wyniku tych precyzyjnych operacji, obraz pokrywa kartę od krawędzi do krawędzi, w 100% bez widocznego marginesu jaki powstaje przy nadruku termosublimacyjnym.

W odpowiedzi na pytanie: drukarka retransferowa czy termotransferowa, pomoże z pewnością fakt, że w technice retransferu głowica nie dotyka karty w żadnym momencie. Dlatego też jest niemożliwe uszkodzenie głowicy przez nierówną, lub brudną powierzchnię karty. W dodatku obraz retransferowy nanoszony jest równomiernie i bezusterkowo także na karty z nierówną lub lekko zapyloną powierzchnią.

Zalety drukarki retransferowej

Zalety tej drukarki są liczne:

  • Technika retransferu pozwala zadrukować równomiernie kartę o powierzchni nierównej, nawet z wystającym chipem. Dodatkowym atutem jest laminacja karty warstwą overlay, która zabezpiecza nadruk przed ścieraniem i blaknięciem. Ponieważ warstwa overlay nie pokrywa chipu, więc nie przeszkadza w przekazywaniu sygnału do czytnika.
  • Co ważne, w drukarce retransferowej uzyskuje się doskonałą, najwyższą jakość druku oraz możliwość wykonania najbardziej skomplikowanego projektu graficznego. A uzyskane barwy i odcienie są ostre, kontrastowe i subtelne.
  • Jeśli chodzi o głowicę, drukarki retransferowe mają dożywotnią gwarancję producenta na głowicę oraz nielimitowaną ilość kart do druku.
  • Na koniec należy stwierdzić, że drukarka retransferowa zastała specjalnie skonstruowana do druku kart elektronicznych z zewnętrznym chipem.

Wady drukarki retransferowej

Z kolei wady drukarki retransferowej są nieliczne, a ściśle rzecz biorąc, jest tylko jedna wada na którą warto zwrócić uwagę, a mianowicie wyższa cena samego urządzenia oraz konieczność stosowanych 2 taśm jednocześnie.

Przykłady drukarek retransferowych

Jednym z największych producentów retransferowych drukarek do kart plastikowych jest HID Global. Seria Fargo HDP (High Definition Printing) stanowi najwyższej jakości urządzenia do druku. Pierwszą drukarkę Fargo HDP wprowadzono do sprzedaży już w 1998 roku. Obecnie najnowszy model Fargo HDP6600 może drukować w rozdzielczości 600 DPI.

Polecane modele Fargo: HDP5000, HDP6600, HDP8500, HDP600ii

Podsumowanie

Na zakończenie tego artykułu możemy jedynie wyrazić nadzieję, że okaże się on przydatny w podjęciu decyzji o wyborze rodzaju drukarki. Że rozwialiśmy wątpliwości oraz podaliśmy kilka ważnych szczegółów, które pozwolą wybrać: drukarka retransferowa czy termotransferowa? Jeśli tak, to nasz cel został osiągnięty.

Control System FMN od ponad dwudziestu lat jest największym dystrybutorem drukarek FARGO w Polsce. Dlatego o drukarkach i drukowaniu na kartach wiemy wszystko. Skorzystaj z naszej wiedzy! Oszczędź czas i pieniądze! Czekamy na Ciebie.

Sporo wiedzy o drukarkach znajdziesz również na stronach naszego sklepu CSAdams.